Дентална естетика
Загубата на зъби води не само до промяна в самочуствието на пациента, но когато не се лекува, може да доведе до хранителни и системни заболявания. За щастие съвременната стоматология разполага с множество методи за възстановяване.
Целта на това лечение е възвръщането на цялостното благосъстояние на съзъбието. Вашият стоматолог може да ви препоръча най-подходящият за вас метод за възстановяване. Съвременната стоматология позволява постигането на максимална функция и естетика без компромис в комфорта на пациента.
Зъбни корони
За да възстановят фрактурирани зъби, дълбоки оцветявания и силно разрушени зъби, зъбните корони покриват целия зъб.
Те са здрави и издръжливи конструкции, които покриват цялата видима част на зъба.
Короните могат да бъдат метални, металокерамични или изцяло керамични в зависимост от позицията на зъба. Например зъбите извън видимата зона имат полза от здравината на металния компонент на короната, а възстановяванията на предните зъби с изцяло керамични корони са по-естетични.
На снимката са показани изцяло керамични корони.
В Дентална клиника Ендодент нашите добри зъболекари поставят металокерамични, циркониеви корони и циркониеви корони с послойно нанасяне на порцелан.
Процедурата:
1.За да се освободи необходимото място за короната, зъбът се изпилява.
2.Снема се отпечатък, който след това се изпраща на зъботехническата лаборатория.
3.Поставя се временна пластмасова корона, която предпазва изпиления зъб, докато постоянната корона е готова.
4.Когато тя е готова, зъболекарят може да направи минимални корекции за по-доброто и адаптиране. След това конструкцията се циментира.
Как да се грижите за вашите корони:
Понякога след изпиляването на зъба, пациента може да забележи слаб дискомфорт или чувствителност, които отзвучават след поставянето на короната.
Както винаги редовното и внимателно почистване на зъбите е ключово за доброто здраве. Редовните прегледи и професиното почистване на зъбен камък, остават задължителни. При добре поддържана хигиена короните могат да издържат между 10 и 20 години. При лоша хигиена под короната може да се развие кариес или околните тъкани да бъдат засегнати от пародонтално възпаление.
Нашите клинични случаи:
Клиничен случай 1
Пациентка дойде в клиниката за лечение на кисти на долните десни, 4ти и 6ти зъб. След иновативното кореново лечение по метода, който прилагаме, кистите бяха излекувани, зъбите бяха възстановени с фирбро щифтове и фотополимерни обтурации, бяха изпилени и подготвени за циркониеви корони с послойно нанасяне на керамика. Прочети още за Кореново лечение под микроскоп
Вижде етапите на лечението и финалния резултат след поставяне на циркониевите корони с послойно нанасяне на керамика.
Клиничен случай 2
Пациент с киста на зъб 6ти горе дясно, излекувана по революционния метод, който доктор Сирачева прилага. Прочети още за Кореново лечение под микроскоп
Снимките горе показват: Огледален образ на зъб 6 горе дясно.
Етапи след кореново лечение на киста на зъба:
Щифтово изграждане с два фибро-щифта в корените на зъба,циментирани с последно поколение стъклен цимент.
Крайния резултат - щифтовете и зъбът са покрити с фотополимерна пломба.
Така зъбът е подготвен за обвивна корона.
Финален резултат - поставената циркониева корона с послойно нанасяне на керамика на 6ти зъб горе дясно.
Клиничен случай 3
Пациентка с киста на зъб 1ви горе дясно, която дойде за кореново лечение в клиниката. След проведеното кореново лечение по иновативния метод, който прилагаме зъбите бяха изградени с фирброщифтове и фотополимерни обтурации. На 3ти месец кистата показа много добър оздравителен процес и се взе решение за поставяне на циркониеви корони с послойно нанасяне на керамика. Прочети още за Кореново лечение под микроскоп
На снимките виждате резултата след поставянето на короните.
Зъбни мостове
Зъбните мостове, възстановяват пространството освободено при загубата на зъб.
Те представляват едно или повече мостови тела, носени от един или повече мостоносители (здрави зъби облечени в коронка).
Видове мостове:
- Традиционният, при който мостовото тяло е ограничено двустранно от носители - виж схемата по-горе.
- Адхезивни мостове, при които изкуствения зъб се задържа за съседните зъби, чрез фибро влакно и адхезивни материали, без зъбите да се изпиляват.
В дентална клиника Еднодент изработваме маталокерамични мостове, мостове от цирконий с послойно нанасяне на керамика и адхезивни мостове.
На снимката е илюстриран мост от цирконий с послойно нанасяне на керамика.
Какво представлява процедурата:
За да се подготвят, носещите зъби, се изпиляват, за да има достатъчно място за материала на короните. След това се снемат отпечатъци, които се изпращат в зъботехническата лаборатория, където се изработва постоянната конструкция. Изпилените зъби се покриват с временни корони, които ги педпазват от чувствителност, прорастване и поддържат формата на меките тъкани. Щом постоянният мост е готов, зъболекарят ще го адаптира и ще бъде циментиран за постоянно.
Грижи след лечението:
Както винаги редовното и внимателно почистване на зъбите е ключово за доброто здраве. Редовните прегледи и професиното почистване на зъбен камък, остават задължителни. При добре поддържана хигиена, успешно лечение с мост се приема, че може да издържи между 5-15 и повече години. При лоша хигиена, може да се развие кариес или околните тъкани да бъдат засегнати от пародонтално възпаление.
Нашите клинични случаи
Клиничен случай 1
Щастливата пациентка, на която е поставен новият мост дава мнение за нашата работа.
Клиничен случай 2
Пациентка пристигна в клиниката със стар мост горе дясно, естетиката на който не я удовлетворяваше. Единият зъб беше за кореново лечение, което проведохме по иновативния ни метод. Прочети повече за кореново лечение под микроскоп
Поставихме и нов мост от металокерамика горе дясно, като тя остана изключително удовлетворена от естетичния резултат.
Пациентката изрази благодарности към доктор Сирачева и зъботехниците.
Доктор Петрова обяснява какво представлява адхезивния мост.
Адхезивен мост – поставяне на зъб без изпиляване на зъбите
Естетиката и красивата усмивка са от голямо значение за пациента.
Често пациентите не желаят зъбите им да се изпиляват, както и да поставят импланти.
Ние в дентална клиника „Ендодент – д-р Сирачева” имаме решение!
С развитието на най-новите минимално инвазивни методи и с новите материали и технологии стана възможно поставянето на т.нар. адхезивен мост.
При този метод се използва глас-фибровлакно(стъклено влакно), което служи като опора, върху която се изгражда липсващия зъб.
Влакното се прикрепя върху съседните зъби със специален фотополимер, който е с цвета на вашите зъби и при стриктно спазване изискванията за адхезия и с използването на кофердам.
Зъбите не се изпиляват, по-скоро се награпавяват само там, където ще бъде поставено фибровлакното.
На мястото на липсващия ви зъб моделираме зъб от фотополимер или за още по-добър резултат използваме вашият изваден зъб.
Процедурата е абсолютно безболезнена.
За постигане на оптимален резултат, трябва да се извърши от опитен зъболекар.
Доктор Петрова обяснява какво представлява шинирането с фибровлакно.
Какво представлява шинирането на зъби с фибровлакно?
Шинирането на зъби с фибровлакно се налага при пациенти с пародонтит, при които зъбите са много оголени или силно подвижни. Преди манипулацията трябва да се отстрани натрупаната плака и зъбен камък и зъбите да се полират.
При пародонталното шиниране е необходимо зъбите да се изолират с кофердам. Използва се специално фибровлакно, което се залепва с течен фотополимер. Фибровлакното е стъклено влакно и представлява силно преплетени нишки с много голяма здравина. Поставя се върху долните зъби от вътрешната страна, което прави шината комфортна и невидима за пациента. За изработването на пародонталната шина са необходими час – час и половина. Самата процедура е безболезнена и естетична. Предимствата на метода са изключителната здравина и дълготрайност, отлична естетика и биосъвместимост. Така пациентите могат да удължат живота на оголените и разклатените зъби с много години.